Loading...
2017-02-11 17:03:50

Bakan Faruk Özlü'den KOBİ'lere müjde

Bakan Faruk Özlü'den KOBİ'lere müjde geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "KOBİ'lere 50 bin lira faizsiz kredi desteği uygulamasına başladık. 2016'ın sonunda başladığımız bu uygulamaya 250 bine yakın KOBİ başvurdu. Ancak bütçe imkanları nedeniyle sadece 15 bin firmamız bu haktan yararlanabildi. Bunun üzerine bu yıl 2,5 milyar lira bütçeyle bu programı daha da genişlettik. Bunun neticesinde, KOBİ’lerimiz için 10,3 milyar lira faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız" dedi. İşte flaş açıklamaların ayrıntıları...

Bakan Faruk Özlü'den KOBİ'lere müjde

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul'da Küçükçekmece Sanayici ve İşadamları Derneğinin toplantısına katıldı.Snayiciliğin zor bir iş olduğunu belirten Bakan Özlü konuşmasında, 2016 yılının Türkiye ekonomisi için birçok zorluğun yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini söyledi."Neredeyse, bir ekonominin yaşayabileceği bütün testleri sadece bir yıllık bir sürede yaşamak zorunda kaldık" diyen Bakan Faruk Özlü,"15 Temmuz darbe girişiminin de yaşandığı üçüncü çeyrekte, ekonomimizde bir daralma yaşandı. Ancak öyle görünüyor ki, dördüncü çeyrekten itibaren ekonomimiz yeniden toparlanma sürecine girdi. Sanayi üretimi, ihracat, iç talep gibi göstergelere baktığımızda, gerek son çeyrekte gerek Ocak ayında ümit verici rakamlar olduğunu görüyoruz. Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 1,3 arttı. Sanayi sektörümüz, 2016’ın tamamında ise yüzde 1,8 oranında büyüdü. Sizlerin huzurunuzda, yaşanan bütün bu zorluklara rağmen, yüzde 1,8 oranında büyüyen sanayicilerimizi tebrik ediyorum.Burada şu soruyu sormak istiyorum. Türkiye ekonomisi, bu kadar yoğun baskıya rağmen,son 14 yılda özellikle makroekonomik alanda gerçekleştirdiğimiz reformlar sayesinde dimdik ayakta kaldı" ifadelerini kullandı.
Türkiye ekonomisine büyük direnci kamu maliyesindeki disiplinin kazandırdığını belirten Özlü, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakanlık olarak gerçekleştirdikleri Ar-Ge Reform Paketi ve Sınai Mülkiyet Kanunu'na değinen Özlü, bu iki kanunun, üretimde teknoloji düzeyinin artırılması için kuvvet alınacak temel dayanaklar arasında yer aldığını belirtti.

"KOBİ'lere 50 bin lira faizsiz kredi desteği uygulamasına başladık"

Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi ve TÜBİTAK'ı yapılandırmak gibi köklü reformlar üzerinde de çalışmalarının devam ettiğini bildirerek, "Üretim Reform Paketi'nde, yeni sanayi parselleri oluşturmak, parselleri daha uygun şartlarda sanayicinin kullanımına sunmak, şehir içinde kalmış sanayi alanlarının daha uygun yerlere taşınmasını sağlamak için önemli düzenlemeler yapacağız.Yapısal reformların yanında, sanayicilerimizin ve iş dünyamızın kısa dönemde sorunlarını çözecek adımları da attık. Mesela Kredi Garanti Fonu’nun sermayesini artırarak daha fazla kredi hacmi oluşturmasının önünü açtık. Yine Eximbank'ın ihracatçılara daha fazla destek olabilmesi için benzer bir düzenlemeyi hayata geçirdik. Sicil affı ve benzeri düzenlemelerle de krediye ulaşımın önündeki birçok engeli kaldırdık. KOSGEB aracılığıyla, KOBİ'lere 50 bin lira faizsiz kredi desteği uygulamasına başladık. 2016'nın sonunda başladığımız bu uygulamaya 250 bine yakın KOBİ başvurdu. Ancak bütçe imkanları nedeniyle sadece 15 bin firmamız bu haktan yararlanabildi. Bunun üzerine bu yıl 2,5 milyar lira bütçeyle bu programı daha da genişlettik. Bunun neticesinde KOBİ’lerimiz için 10,3 milyar lira faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız. Eğer ilk çağrıda başvurduysanız, yeni başvuru yapmanıza gerek yok. Başvuru yapacak olan KOBİ'lerimizin de ayın 20’sine kadar süreleri olduğunu hatırlatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"KOBİ'lere verilen destek 14 milyon liradan 3,5 milyar liraya çıktı"

KOSGEB'in verdiği destek ile ilgili açıklamalarda bulunan Özlü, 1992-2002 yılları arasında KOBİ'lere verilen destek 14 milyon lira iken, 2002-2016 arasında bu rakamın 3,5 milyar lira seviyesinde gerçekleştiğini söyledi. Bakanlık olarak KOSGEB için KOBİ'lere destek vermek amacıyla alınan 2017 yılı bütçesinin 2,1 liradan 2,7 milyar liraya çıktığını dile getiren Bakan Özlü, bu artışta faizsiz krediye olan talebin etkili olduğunu dile getirdi.

Loading...
Yorumlar
GÜNCEL
Uyanır uyanmaz bu testi yapın!

Uyanır uyanmaz bu testi yapın!

Referandum için yapılan SON ANKET

Referandum için yapılan SON ANKET